Revoluční větrná elektrárna budoucnosti

03.01.2023


Díky energetické krizi je třeba nacházet stále nové technologie pro obnovitelné zdroje energie. Jedním z takových inovátorů je americká společnost Aeromine Technologies se svým novým střešním systémem, který může přinést průlom ve výrobě obnovitelné energie z větru, ale jinak, než doposud.

Jejich větrná turbína Wind-Harvesting Unit by měla nalézt uplatnění ve velkých závodech, skladištích, kancelářských budovách nebo obytných domech. 

V případě Wind-Harvesting Unit se jedná o tichou větrnou turbínu, bez vnějších mechanických prvků která by měla generovat zhruba 1,5× více energie než cenově srovnatelná instalace fotovoltaických panelů.

Jednotka je vysoká cca pět metrů, z čehož zhruba 1,8 metru tvoří základna s vestavěnou turbínou, přičemž statické lopatky které zrychlují proudění vzduchu měří na výšku asi tři metry. Toto řešení by mělo vygenerovat až o 50 % více energie než jiné obnovitelné zdroje energie a za  nižší cenu. Aeromine uvádí, že jedna turbína představuje výkonově až 16 kusů fotovoltaických panelů.

Vzhledem k malé zastavěné ploše umožňuje oba tyto systémy kombinovat pro dosažení maximálního výkonu při výrobě energie. Systém má vysokou efektivitu - stačí vítr, spíše vánek o rychlosti 2,2 m/s, navíc zde hraje roli i bezhlučnost a ohleduplnost k přírodě, protože má lopatky, které jsou "statické" a nehrozí tak kontakt s ptáky.

Vzhledem k tomu, že výrobce nepočítá s natáčením, je turbína vhodná spíše do míst, kde vítr vane povětšinu dne jen jedním směrem. Problém pak mohou představovat i rozměry a hlavně samotná výška, která může vadit architektům a památkářům v centrech měst.

Na druhou stranu současné střešní systémy, jako solární panely a starší větrné turbíny, vyžadují na výrobu energie relativně velkou plochu a oproti novému systému také mají menší životnost.

Inovativní řešení Aeromine generuje až o 50 % více energie na stejné ploše než ekvivalentní FV řešení  a vyrábí energii hlavně tehdy, když je poptávka po energii největší tzn. i v noci.

Že nejde o projekt pouze v plánech dokládá skutečnost, že pilotní testy nyní probíhají na budově továrny BASF ve Wyandotte v Michiganu. 

Video, které popisuje technické řešení předmětné technologie

Lopatky směrující vítr na turbínu jsou podobné, jako u přítlačných křídel na formuli 1

Zdroj : https://www.aerominetechnologies.com/