Revoluční větrná elektrárna budoucnosti
Díky energetické krizi je třeba nacházet stále nové technologie pro obnovitelné zdroje energie. Jedním z takových inovátorů je americká společnost Aeromine Technologies se svým novým střešním systémem, který může přinést průlom ve výrobě obnovitelné energie z větru, ale jinak, než doposud.
Jejich větrná turbína Wind-Harvesting Unit by měla nalézt uplatnění ve velkých závodech, skladištích, kancelářských budovách nebo obytných domech.
V případě Wind-Harvesting Unit se jedná o tichou větrnou turbínu, bez vnějších mechanických prvků která by měla generovat zhruba 1,5× více energie než cenově srovnatelná instalace fotovoltaických panelů.
Jednotka je vysoká cca pět metrů, z čehož zhruba 1,8 metru tvoří základna s vestavěnou turbínou, přičemž statické lopatky které zrychlují proudění vzduchu měří na výšku asi tři metry. Toto řešení by mělo vygenerovat až o 50 % více energie než jiné obnovitelné zdroje energie a za nižší cenu. Aeromine uvádí, že jedna turbína představuje výkonově až 16 kusů fotovoltaických panelů.
Vzhledem k malé zastavěné ploše umožňuje oba tyto systémy kombinovat pro dosažení maximálního výkonu při výrobě energie. Systém má vysokou efektivitu - stačí vítr, spíše vánek o rychlosti 2,2 m/s, navíc zde hraje roli i bezhlučnost a ohleduplnost k přírodě, protože má lopatky, které jsou "statické" a nehrozí tak kontakt s ptáky.
Vzhledem k tomu, že výrobce nepočítá s natáčením, je turbína vhodná spíše do míst, kde vítr vane povětšinu dne jen jedním směrem. Problém pak mohou představovat i rozměry a hlavně samotná výška, která může vadit architektům a památkářům v centrech měst.
Na druhou stranu současné střešní systémy, jako solární panely a starší větrné turbíny, vyžadují na výrobu energie relativně velkou plochu a oproti novému systému také mají menší životnost.
Inovativní řešení Aeromine generuje až o 50 % více energie na stejné ploše než ekvivalentní FV řešení a vyrábí energii hlavně tehdy, když je poptávka po energii největší tzn. i v noci.
Že nejde o projekt pouze v plánech dokládá skutečnost, že pilotní testy nyní probíhají na budově továrny BASF ve Wyandotte v Michiganu.
Video, které popisuje technické řešení předmětné technologie
Lopatky směrující vítr na turbínu jsou podobné, jako u přítlačných křídel na formuli 1
Zdroj : https://www.aerominetechnologies.com/