Co nás čeká v roce 2022 v energetice

07.01.2022

Klidným až nudným trhem s energiemi loňský rok hodně zatřásl. A to až tak, že souběh všech krizových faktorů nepředpokládal nikdo ze slovutných energetických expertů. Co můžeme čekat, že se bude dít dál?

To, co nyní prožíváme na trhu s energiemi, můžeme nazvat historickým momentem. Raketový růst cen obou komodit - jak plynu, tak elektřiny - byl loni naprosto bezprecedentní a každý z nás pocítí jeho dopad na rodinný i firemní rozpočet.

Navíc nejenže skokově zdražila elektřina a plyn, ale mírně zdražují i státem regulované složky za distribuci a daně. A pochopitelně se zvyšují i provozní náklady energetických firem. To zase kvůli všeobecnému zdražování, od mezd přes pohonné hmoty až po každou kancelářskou sponku.

K hrůzostrašnosti nárůstu cen energií přispělo i to, že se k němu ceny odrazily z historicky nejnižších hodnot.

Musíme si zvyknout, že energie nás v budoucnu budou stát víc, ale na druhou stranu by to mělo být méně než koncem loňského letošního roku. Rok 2022 bude pravděpodobně rokem - vyvrcholení - cen energií, jež by měly následně pozvolna klesat, ale na hodnoty z roku 2020 či první poloviny roku 2021 už se pravděpodobně nikdy nevrátí.

Proč?

  • Evropa je závislá na dovozu plynu, ropy a vstupech pro výrobu elektřiny. Celosvětově roste poptávka po energetických zdrojích, a Evropa tak musí zaplatit víc, aby energetické vstupy vůbec nakoupila - kvůli rostoucí spotřebě zejména v Asii tento trend vydrží dlouhodobě.
  • Zelená politika na jedné straně vytlačuje nejlevnější zdroje energie a na druhé zvyšuje poptávku po elektřině - je pravděpodobné, že tento trend přetrvá. Můžeme jen doufat, že bude alespoň lépe řízen v čase, protože platí, že rychlý přechod na zelené zdroje = dražší přechod na zelené zdroje.
  • Regulované ceny půjdou dále nahoru. Růst budou náklady na budování nových přenosových sítí, které zvládnou kolísavou produkci zelené elektřiny. Na záložní zdroje, které budou fungovat, i když sluníčko nebude svítit a vítr foukat, i náklady na dotování staveb nových jaderných elektráren.
  • Rostoucí spotřeba elektřiny - důraz na přechod od fosilních strojů k elektrickým se bude dále zvyšovat. A nejde jen o automobily, tlak na ekologizaci provozu je zřejmý i v odvětví průmyslu.

Tyto hlavní světové trendy platí již několik let a zatím to vypadá, že budou platit dlouhodobě. Dokonce ani jednotlivé státy nemohou tyto změny ovlivnit, protože nejsou schopny změnit chování velkých světových hráčů, kteří tyto trendy nastavují.

Jediné, co můžeme jako spotřebitelé udělat, je to, že si zkontrolujeme, zda zbytečně nepřeplácíme na jediné věci, která je ovlivnitelná naším výběrem, a tou je marže dodavatele energií.

To platilo před krizí, během krize a zcela jistě to bude platit i po krizi, protože rozdíly v nákladech a požadované míře zisku, které dodavatelé přenáší na své zákazníky, tu s námi budou stále. Proto se víc, než kdy jindy vyplatí vybírat dodavatele, který funguje bez nákladné režie, kterou by na vás přenesl. To jsou zpravidla menší dodavatelé, ale na druhou stranu je třeba, aby takový dodavatel byl dostatečně kapitálově silný, aby bez problému ustál případné turbulence na energetickém trhu a neskončil tak, jako Bohemia energy a celá řada podobných dodavatelů. Proto je dobré mít svého energetického poradce, který vás přes úskalí turbulentního energetického trhu pomůže přenést. Pokud máte zájem, se o této problematice pobavit, případně se sejít, vyplňte níže uvedený formulář :